kultūra virtualiai

KULTŪRA ATSIVERIA VIRTUALIAI: Kviečia skaitmeniniai turai ir pažintys

2020-04-02
PILOTAS.LT

Dėl paskelbtos valstybės lygio ekstremalios situacijos ir karantino šalies kultūros įstaigos turėjo užverti duris. Vis dėlto daugelyje jų galima lankytis. Tiesa – virtualiai, neišėjus iš namų.

MUZIEJAI SIŪLO VIRTUALIAS KELIONES
Lietuvos nacionalinis muziejus pasitelkdamas grotažymę #kąVeiktiKaineveikiame pristato trumpų pasakojimų ciklą, kuriame supažindina su įdomiausiais muziejuje saugomais eksponatais.
Virtualiai pakeliauti siūlo ir trys Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus padaliniai: Palangos gintaro muziejus, Laikrodžių muziejus ir Prano Domšaičio galerija. O su Vilniaus pilimis nuo šiol gali susipažinti ne tik vilniečiai, bet ir visi norintieji. Virtualiai pasivaikščioti galima ir po Nacionalinį M. K. Čiurlionio dailės muziejų, Nacionalinį muziejų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus. Pastarasis ketina parengti visų keturių maršrutų virtualius turus, kol kas parengtas vienas.
Neišėjus iš namų galima žvalgytis po Lietuvos aviacijos muziejų, Kauno IX forto muziejų, Lietuvos švietimo istorijos muziejų.
Lietuvos jūrų muziejus sukūrė programėlę, kuria naudodamosi skirtingos tikslinės grupės gali keliauti po Lietuvos laivybos ekspoziciją / istoriją. Programėlė „Jūrų muziejaus gidas“ prieinama „GooglePlay“ ir „App Store“ platformose.
Lietuvos liaudies buities muziejus parengė virtualius turus po Aukštaitijos sektorių, Dzūkijos bei Tremties ir pasipriešinimo sektorius.
Šiaulių „Aušros“ muziejus siūlo virtualią pažintį ne tik su pačiu muziejumi, bet ir jo padaliniais – Chaimo Frenkelio vila ir Žaliūkių malūnininko sodyba. Valstybinis Vilniaus žydų muziejus pristato „Muziejaus pasakojimus“ – pasitelkdamas eksponatus visuomenę supažindina su Lietuvos žydų istorija, kultūra. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus siūlo skirtingas veiklas kiekvienai savaitės dienai.
Virtualius turus siūlo ir savivaldybių bei kiti muziejai .
Virtualių parodų svetainėje „Eksponatai, kuriuos verta pamatyti“ vartotojai gali peržiūrėti muziejuose sukauptus ir saugomus vertingiausius, įdomiausius, lankytojus labiausiai dominančius eksponatus. Pristatomi ir unikalūs kultūros paveldo objektai, saugomi privačiose kolekcijose ar įstaigose, taip pat ir veikiančiose užsienio šalyse, su kuriomis Lietuvos muziejai yra sudarę bendradarbiavimo sutartis, kartu įgyvendina kultūros paveldo skaitmeninimo ir sklaidos projektus.
Išskirtiniai kultūros paveldo objektai prieinami ir interneto svetainėje „Lietuvos muziejų lobiai“. Lietuvos muziejų panoraminės nuotraukos skelbiamos interneto svetainėje, internetu pasiekiamos ir 3D skaitmeninių vaizdų virtualios parodos.
Lietuvos dailės muziejus siūlo vaikams pažintį su Vilniaus istorija, kultūra ir architektūra spalvinant internetines knygas Miesto įkūrimas“ ir „Miesto gyvenimas“. Jas sukūrė Lietuvos muziejų informacijos ir skaitmeninimo centras (LIMIS).

TEATRAS IR KONCERTAI NAMUOSE
Nacionalinis Kauno dramos teatras siūlo „Teatrą online“, Klaipėdos dramos teatras –spektaklių transliacijas. Kauno valstybinis lėlių teatras ir Valstybinis Šiaulių dramos teatras ateina į namus ir kviečia žiūrėti spektaklius virtualiai. Garsiausius spektaklius žiūrėti internetu siūlo ir Valstybinis Vilniaus mažasis teatras. Kauno valstybinis muzikinis teatras siūlo virtualią ekskursiją po teatrą, taip pat koncertų ir spektaklių įrašus.
Lietuvos nacionalinė filharmonija pristato skaitmeninę koncertų salę. Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“ šeštadieniais transliuos savo pasirodymus skaitmeninėje erdvėje.
Į virtualią erdvę keliasi bibliotekų paslaugos
Bibliotekų elektroninių paslaugų portale www.ibiblioteka.lt galima skaityti daugiau kaip 2000 lietuviškų elektroninių knygų. Virtualaus kultūros paveldo portale – tūkstančiai meno kūrinių, knygų, laikraščių, rankraščių tekstų, žemėlapių, garso įrašų. Šiuo metu čia galima skaityti daugiau nei 1700 lietuvių autorių kūrinių.
Nacionalinė biblioteka prenumeruoja užsienio duomenų bazes, kuriose yra keliolika tūkstančių el. žurnalų, ir siūlo šiais ištekliais naudotis nuotoliniu būdu.

Apribojus bibliotekų paslaugų teikimą, Nacionalinė biblioteka ieško sprendimų, kaip dabartines parengtas parodas pristatyti nuotoliniu būdu. Bendradarbiaudama su partneriais, biblioteka fiziškai veikusią parodą „Kelias į Laisvę. Lietuva 1988–1991 metais“ perkėlė į virtualią erdvę. Šiuo metu galima aplankyti daugiau nei 40 Nacionalinės bibliotekos parengtų virtualių parodų.
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos specialistai parengė atsakymus į dažniausius šiandienos sąlygomis skaitytojų užduodamus klausimus, taip pat sukūrė rubriką „Klausk bibliotekininko“, kurioje elektroniniu paštu atsakoma į klausimus apie interaktyvias elektronines paslaugas, taip pat į klausimus, susijusius su Nacionaline biblioteka, jos fondais, duomenų bazėmis, dokumentų paieška.
Pasiūlymais, kaip prisitaikyti prie šiandienos sąlygų aptarnaujant skaitytojus nuotoliniu būdu, dalijasi ir Lietuvos bibliotekininkų draugija.

KINO KLASIKA MOKSLEIVIAMS
Lietuvos kino centras inicijuoja projektą „Nuotolinės kino klasikos pamokos“ mokytojams, dėstantiems 5–12 klasių moksleiviams. Projektui buvo atrinkti 4 lietuviški filmai, kurie galės būti taikomi literatūros, dorinio, pilietinio ugdymo, užsienio kalbų, istorijos, psichologijos, meninio ugdymo pamokose.
Nuotolinių kino klasikos pamokų tvarkaraštis:
Balandžio 1–7 d. „Gražuolė“ (rež. Arūnas Žebriūnas, 1969, 63 min.).
Balandžio 6–10 d. „Velnio nuotaka“ (rež. Arūnas Žebriūnas, 1974, 78 min.);
Balandžio 20–24 d. „Maža išpažintis“ (rež. Algirdas Araminas, 1971, 77 min.);
Balandžio 23–30 d. „Vaikai iš Amerikos viešbučio“ (rež. Raimundas Banionis, 1990, 93 min.).
Mokytojai prisijungti prie nuotolinių kino klasikos pamokų gali užsiregistravę ir prisijungę prie „Kino edukacijos ugdymo bazės“, kur specialioje „Kino edukacijos ugdymo bazė. Filmai ir metodinės medžiagos“ skiltyje „Nuotolinės kino klasikos pamokos“ bus galima rasti pedagogams prieinamus filmus, jų metodines priemones ir filmų nuorodas su slaptažodžiais, kuriuos mokytojai galės išsiųsti mokiniams (kiekvienas filmas bus prieinamas tik nurodytu pamokos metu).
Registruotis ir prisijungti prie sistemos reikia internetu.
Lietuvos dokumentinio kino internete svetainėje  pateikiama Lietuvos centriniame valstybės archyve saugoma senoji dokumentika – filmai ir jų aprašai. Šiuo metu čia yra šiek tiek daugiau nei 100 pavadinimų senųjų lietuviškų dokumentinių filmų su jų aprašais lietuvių ir anglų kalbomis.
Interneto svetainėje www.sinemateka.lt prieinami suskaitmeninti ir restauruoti dokumentiniai filmai ir videomeno darbai, saugoti VHS formatu. Nepriklausoma sinemateka – VšĮ „Meno avilys“ projektas.

ARCHYVAI PRIEINAMI VISUOMENEI
Lietuvos ypatingasis archyvas karantino laikotarpį kviečia praleisti prasmingai ir siūlo susipažinti su įdomiausiais archyvo saugomais dokumentais. Lietuvos ypatingojo archyvo interneto svetainėje ir socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje nuo karantino pradžios vyksta akcija „Praleisk karantiną prasmingai“ #praleiskkarantinąprasmingai. Kiekvieną dieną čia galima rasti paskelbtus aktualius, įdomius, skaudžius istorijos puslapius primenančius, o kai kada ir nuotaikingus dokumentus.
Archyvo sukurtoje interneto svetainėje „Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvas“ galima susipažinti su Lietuvos Laisvės kovotojų dokumentais, apžiūrėti išlikusias ginkluoto pogrindžio dalyvių nuotraukas, atsišaukimus, karikatūras, atributiką ir kt. Lietuvos archyvų virtualių parodų portale galima apžiūrėti ne vienerius metus Lietuvos ypatingojo archyvo ir kitų valstybės archyvų rengtas virtualias parodos.
Kultūros vartotojus taip pat turėtų sudominti Kultūros paveldo registras – nekilnojamojo ir kilnojamojo kultūros paveldo vertybių duomenų bazėje. Šioje svetainėje taip pat galima savarankiškai sudaryti maršrutus ir aplankyti Lietuvos kultūros paveldo vietas virtualiai.
Parengta pagal Kultūros ministerijos informaciją.
Titulinė nuotrauka: Kultūros ministerija.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

kultūra

KULTŪROS POLITIKOS PAGRINDAI: Laukiama įstatymo projekto pastabų bei pasiūlymų

2024 kovo 6Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija yra parengusi Kultūros politikos pagrindų įstatymo projektą. Suinteresuotos institucijos ir visuomenė pastabas bei pasiūlymus gali teikti iki kovo 15 dienos. Įstatymo projektas apibrėžia

DCIM100MEDIADJI_0782.JPG

MUZIEJAUS SAUGYKLOS KONKURSAS: Laukiama tvarių urbanistinių-architektūrinių idėjų

2024 vasario 19Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai paskelbtas Atviros centralizuotos muziejinių vertybių saugyklos su kompetencijų centru pastato Rumšiškėse urbanistinės architektūrinės idėjos konkursas. Lietuvos etnografijos muziejaus planuojamo pastato bendrasis plotas –13.600 m², o organizuojamo

Kampo paroda

PASKATINS MUZIEJŲ VEIKLĄ: Kultūros ministerija išskirstė 1,6 mln. eurų

2024 sausio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Pirmuoju savo 2024 metų  įsakymu kultūros ministras Simonas Kairys paskyrė finansavimą nacionalinių ir valstybinių muziejų, kurių savininko teises ir pareigas įgyvendina Kultūros ministerija, projektams. Šie

Sigutė Chlebinskaitė

TARP GERIAUSIŲ PASAULYJE: JAV pristatoma S.Chlebinskaitės apipavidalinta interaktyvi knyga

2023 rugpjūčio 251 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvoje išleista interaktyvi knyga – tarp geriausių pasaulyje. Sigutės Chlebinskaitės apipavidalinta interaktyvi knyga bus pristatoma pasaulinio konkurso „Meggendorfer Awards“ laureatų parodoje JAV – tai Lijos

Klaipėdos uostas

SKAITMENIZUOS UOSTĄ: Pradedamas kurti Klaipėdos uosto 3D modelis

2023 rugpjūčio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos uostą bus galima apžiūrėti ir virtualiai – Europos Sąjungos skyrė finansavimą 3D modeliui sukurti. Tai galingas valdymo, projektavimo ir veiklos optimizavimo įrankis. Kaip praneša

Dubysos slėnis

KRAŠTOVAIZDIS KAIP PASIDIDŽIAVIMAS: Išleido panoraminių nuotraukų albumą

2023 liepos 17Be komentarųPILOTAS.LT

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba išleido naują leidinį – panoraminių nuotraukų albumą „Saugomas kraštovaizdis – šalies pasididžiavimas“. Leidinyje pristatomi unikalūs ir mozaikiški nacionalinių, regioninių parkų bei

Konkursinis darbas devizu „Sodyba“ (autoriai: MB Fragment architektai; B.Meironaitė, E.Radėnaitė, l.Kundreckas, M.Šutėnas, P.Čepaitis), 1-oji vieta.

NUGALĖJO „SODYBA“: Paskelbti Anykščių muziejinės kalvos konkurso laimėtojai

2023 birželio 22Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT jau rašė apie Anykščių muziejinės kalvos infrastruktūros atnaujinimo ir kompleksinės plėtros atviro projektą, kuriame varžėsi 8  architektūrinės idėjos. Ką tik paaiškėjo, jog 1-oji vieta

ŠMC

MUZIEJAI ATSINAUJINA: Lietuvoje bus sutvarkyta keliolika kultūros erdvių

2023 birželio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Per artimiausius metus visoje Lietuvoje po rekonstrukcijos planuojama atidaryti keliolika iš esmės atnaujintų ar visai naujų kultūros erdvių. Teatrai, muziejai, bibliotekos, koncertinė įstaiga – iš

anyks_ko_230500_tit_xxx

ANYKŠČIŲ MUZIEJAUS KALVOS VIZIJOS: Konkurse varžosi 8 architektūros idėjos

2023 gegužės 5Be komentarųPILOTAS.LT

Antano Baranausko klėtelės Anykščiuose aplinkai bręsta permainos. Muziejinės kalvos infrastruktūros atnaujinimo ir kompleksinės plėtros atviro projekto konkurse varžosi 8 idėjos, kurių geriausia turėtų būti įgyvendinama.

5g_fo_230500_e02_xxx

STIMULIUOS 5G RYŠĮ: Inovacijoms paskatinti – 24,5 mln. eurų „Sandbox“ parama

2023 gegužės 5Be komentarųPILOTAS.LT

Susisiekimo ministerija įgyvendina 5G ryšiams plėtoti skirtą inovacijų skatinimo priemonę „Sandbox“. Patvirtinus šios iniciatyvos finansavimo sąlygas, paskelbtas atviras kvietimas teikti paraiškas 23,5 mln. Eur paramai

Gintautas Velykis

TARP REALYBĖS IR VIRTUALYBĖS: Gintauto Velykio paroda Kauno paveikslų galerijoje

2023 balandžio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno paveikslų galerijoje ką tik pasibaigusi miesto architektūrinės kultūros apologeto Jurgio Rimo Palio paroda „Palio miestas: 7 tapatybės dimensijos“ bemaž sugrąžino visuomenės tikėjimą architektūra bei

Lietuvos jūrų muziejus

BEVEIK 5 MLN. LANKYTOJŲ PER METUS: Lietuvos jūrų muziejus išlieka populiariausiu

2023 kovo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Pernai Lietuvos muziejuose apsilankė 4.968.334 lankytojai. Tai net 56 proc. daugiau nei 2021-aisiais (3.186.401 lankytojas). Šį skaičių sudaro pavieniai ir organizuoti lankytojai, fondų lankytojai, edukacinių

Auksiniai Feniksai 2022

NUSILEIDO „AUKSINIAI FENIKSAI“: Vilniaus rotušėje išdalyti kultūros apdovanojimai

2023 sausio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Iškilmingoje ceremonijoje Vilniaus rotušėje 8-tą kartą išdalyti prestižiniai kultūros apdovanojimai „Auksiniai feniksai“. Lietuvos kultūros centrų asociacijos organizuotame išskirtiniame renginyje pagerbti šiais metais labiausiai nusipelnę fiziniai

žiema

KRAŠTOVAIZDIS ŽIEMĄ : 7 sutvarkyti saugomų teritorijų objektai laukia lankytojų

2023 sausio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba dar šią žiemą siūlo aplankyti 7 įdomius ir neseniai pritaikytus lankymui gamtos objektus saugomose teritorijose. Siūlomi aplankyti saugomų teritorijų objektai neseniai

Panevėžio regiono kultūros kelias

PAŽINIMAS PER KULTŪRĄ: Penkių kūrėjų kelias Panevėžio regione

2023 sausio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Trys Panevėžio regiono kultūros įstaigos – Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka ir Rokiškio Juozo ir Alfonso Keliuočių palikimo studijų

Teachers Lead Tech komanda dziaugiasi  laimėjimu nacionalinėje atrankoje

FINALE – 3 LIETUVIŲ KOMANDOS: Dėl WSA čempionų titulo varžosi ir „urbanistai“

2022 gruodžio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Pasaulinio skaitmeninių projektų konkurso „World Summit Awards“ (WSA) Didžiosios žiuri sudarytame 40 laimėtojų sąraše – net 3 lietuvių komandos. Kandidatai į WSA čempionus atrinkti iš

Muziejų taryba

NAUJOJI MUZIEJŲ TARYBA: Trejus metus pirmininkaus Arūnas Gelūnas

2022 lapkričio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Vakar į pirmąjį posėdį susirinko naujos kadencijos Muziejų taryba, išrinktas jos pirmininkas ir pavaduotojas. Muziejų tarybai trejus metus pirmininkaus Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius dr.

Anykščių Muziejinė kalva. Foto: „MASH Studio“.

MUZIEJINĖS KALVOS ATNAUJINIMAS: Atviras architektūros idėjų konkursas Anykščiuose

2022 lapkričio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Besiruošdami pirmojo Lietuvoje memorialinio muziejaus 100-metį, Anykščiai rengia tarptautinį A.Baranausko ir A.Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus infrastruktūros ir kompleksinės plėtros atvirą projekto konkursą. Pasiūlymų pateikimo terminas –

KTU studentų miestelis

PATEKO Į KONKURSO FINALĄ: KTU komanda suskaitmenizavo studentų miestelį

2022 rugsėjo 30Be komentarųPILOTAS.LT

KTU Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centro (IMIC) komandos skaitmenizuotas KTU studentų miestelis, kartu su Kauno miesto dalimi, pateko į „Bentley Systems“ organizuojamo konkurso finalą. PAGRINDINĖ

VR laboratorija

ATVIRA ERDVĖ EKSPERIMENTAMS: KTU atnaujino Virtualiosios realybės laboratoriją

2022 rugsėjo 28Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno technologijos universitete (KTU) duris atveria atnaujinta Virtualiosios realybės (VR) laboratorija. Informatikos fakultete veikianti erdvė studentus kviečia gilinti žinias apie šios technologijos panaudojimą įvairiose mokslo

Holistinė daugiabučių renovacija

HOLISTINĖ RENOVACIJOS POLITIKA: Išleista knygos elektroninė versija

2022 rugpjūčio 31Be komentarųPILOTAS.LT

Baltijos architektų sąjungų asociacija (BAUA) pristato elektroninę knygos „Holistinė modernizmo kvartalų renovacija“ versiją. Knygoje pateikiami analitiniai tekstai ir atrinkti geriausi holistinės modernizmo būsto renovacijos pavyzdžiai

Maksim Žuk

GEROS NAUJIENOS KASDIEN: Maksimo Žuko personalinė kūrybos paroda LAS būstinėje

2022 liepos 18Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Lietuvos architektų sąjungoje (LAS), Vilniuje atidaroma Maksimo Žuko personalinė kūrybos paroda „Good News Everyday“. Projektas remiasi kasdieninių įvykių ir patirčių fiksavimu spontaniškų skaitmeninių piešinių

nakti_mu_22050_e02_xxx

MUZIEJŲ NAKTIS SUGRĮŽTA: Lietuvos muziejai pasiryžę nustebinti

2022 gegužės 13Be komentarųPILOTAS.LT

Dvejus metus stebėjusi pasaulį už ekrano, Muziejų naktis grįžta gyvai: įvairių Lietuvos miestų muziejai paruošė intriguojančias programas, kurias lankytojams pristatys gegužės 14-osios (šeštadienio) vakarą.  Šiais

Valentinas Antanavičius

MUZIEJAI GELBSTI MUZIEJUS: Ekskursijos po LNDM parodas dėl Ukrainos

2022 balandžio 121 KomentarasPILOTAS.LT

Šiandien Ukrainos nacionalinis dailės muziejus susiduria su milžiniškais vertybių apsaugojimo iššūkiais. Kadangi nėra galimybės saugiai išgabenti kūrinius, muziejui juos tenka slėpti rūsiuose ir bunkeriuose. Norint

Ukraina

APIE KOVAS MIESTE: Aktuali karybos eksperto nuotolinė paskaita

2022 balandžio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Solidarizuodamasi su karo baisumus patiriančia Ukraina, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Studentų mokslinė draugija rengia filmų apie šią Rusijos invaziją patiriančią šalį apžvalgų ciklą.